1.Sınıfta Dikte Çalışması ve Önemi – Fatma Durkut «
twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
6 Oca

1.Sınıf, çocukların hayatlarında en temel becerileri kazandığı bir dönemdir. Bu dönemin en önemli becerisi ise tabii ki okuma-yazmadır. Yeni sisteme göre yani ses temelli cümle  yönteminde alfabenin tüm sesleri gruplara ayrılmıştır. Bir ses öğrenilir diğerine geçilir sonra bir ses daha..e..l…a..t…peki sonra işte bundan sonra önemli olan  bu sesleri bir araya getirip okumaktır. Yani sesi birbirine vurdurmak, birleştirmek. Hepiniz için çok kolay olan bu eylem henüz 65-72 ay arasındaki bir ilkokul çocuğu için oldukça güçtür. Tabi 1.sınıf öğretmeni değilseniz ya da 1.sınıfa giden bir çocuğunuz, bir yeğeniniz, kuzeniniz yoksa anlamak daha da güçtür. Sözü uzatmadan asıl konumuza dönersek, ses birleştirmede en etkili ve kalıcı yol dikte yaptırmaktır. Bir arkadaşım “Hayata küsmek istiyorsanız dikte yaptırın.” der hep :)

Dikte, 1. sınıf çocuğu için zor 1.sınıf öğretmeni için başlarda işkence halini alır. Sesiniz kısılır, boğazınız ağrır. Öğrenci sesleri tersten yazar. Siz “eeeeee—ttttttt”  dersiniz çocuk gider “te” yazar:)  ya da iki heceli bir kelime söylersiniz mesela “nane” “naaaaa-neeeeee”   öğrenciniz “anne” yazar; çünkü içindeki sesler aynıdır ve öğretmenin ağzından çıkan sesler de aynıdır, sıranın pek bir önemi yoktur o an onun için :)

Tüm  bunları dikteyi kötü bir şeymiş  gibi anlatmak için yazmıyorum. Amacım ne kadar faydalı olduğunu, yapılırsa çocuğunuzun duyduğunu yazıya dökmede nasıl rahat edeceğini anlatmak. Öğretmenlerimiz dikteyi biliyor peki ya velilerimiz? İşte tam da burada onlara diktenin püf noktalarını anlatmak istiyorum. Çocuklarını evde bu şekilde çalıştırırlarsa ses birleştirmede ve hecelere ayırmada başarılı olacaklardır.

Dikte çalışması şu şekilde yapılacaktır: Çocuğunuzun öğrendiği sesleri dikkate alarak   (kesinlikle öğrenmediği seslerle çalışma yapmamalısınız.) sizin söyleyeceğiniz bir  kelimeyi  bir yere bakmadan öğrencinizin yazmasını isteyeceksiniz. Örneğin; çocuğunuzdan “Ata” yazmasını isteyin. Bunu söylerken  aaaa- ttaaaaa  şeklinde heceleyerek ancak çok uzun seslendirmeden söyleyin. Çocuğunuza zaman tanıyıp yazması bekleyin. Sonra kontrol edin. Doğru ise muhakkak çocuğunuzu  olumlu cümlelerle ödüllendirin. Yanlış ise kelimeyi tekrar seslendirin. Çok zorlandığını hissederseniz direkt sesleri tane tane çıkarmayı deneyin, aaaaa-tttt-aaaa şeklinde. Siz kelimeyi  söylerken çocuğunuz mutlaka sizin ağzınıza bakmalı ve kendisi de söylemeli,  söylediğini de duymalıdır.

Okuma alıştırması şu şekilde yaptırılabilir: Öğrencinize yardımcı olmak için okuma metninin altını hecelere ayırarak çizin. Çocuğunuzdan evvel kesinlikle siz okumayın,  bu çocuğunuzun ezbere okuma yapmasına neden olacaktır. Çocuğunuzun takıldığı yerde sadece hatırlayamadığı sesi söyleyin, siz okumayın. Her biten cümleden sonra, cümleyi birlikte tekrar edin ki  çocuk okuduğunu anlasın, anlamlandırsın.

Dikte okuma yazma öğrenen öğrencilere düzenli şekilde yaptırılırsa dinlediğini yazması kolaylaşacaktır. Dikte aynı zamanda okuma çalışması olarak da geçer; öğrenci duyduğunu yazdıktan sonra okur; böylece okuma çalışması da gerçekleşmiş olur. İki dil bilen çocuklarımız için dikte önemlidir ve her sınıf öğretmeninin bol bol yaptırması gerekir tabi velilerin de…Umarım verdiğim bilgiler çocuklarımıza ve size yardımcı olur.

 

images

Digg This
Reddit This
Stumble Now!
Buzz This
Vote on DZone
Share on Facebook
Bookmark this on Delicious
Kick It on DotNetKicks.com
Shout it
Share on LinkedIn
Bookmark this on Technorati
Post on Twitter
Google Buzz (aka. Google Reader)


Yorum yaz:


× 1 = altı